Text Size
Perşembe 18 Nisan 2019

Fatih Projesine "Pardus" Desteği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi Pardus arayüzünün, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş yerli işletim sistemi Pardus arayüzünün, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

 

 

Işık,  Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle FATİH Projesi'nde kullanılan etkileşimli tahtalar için geliştirilen Pardus "Etkileşimli Akıllı Tahta Arayüzü Projesi" (ETAP) Tanıtım Toplantısı'nda, FATİH Projesi'nin en önemli materyallerinin başında akıllı tahtaların geldiğini söyledi.

 

Öğrenci ve öğretmenlerin etkileşimli tahtaları daha etkin ve kolay kullanabilmesi için Pardus arayüzünde ciddi yenilikler yaptıklarını anlatan Işık, tahtaların kullanımında arayüzden kaynaklı problemlerin tek tek tespit edip çözüldüğünü ve birçok yeni özellik kazandırıldığını ifade etti. Işık, "Kullanıcı dostu birçok özellik içeren geliştirilmiş Pardus arayüzü, derslerin çok daha faydalı, eğitici ve eğlendirici geçmesine büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

 

Öğrencilerin okula severek gitmesi gerektiğini vurgulayan Işık, eğitimde teknolojinin bunu sağlamak amacıyla daha etkin kullanılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

 

Işık, geliştirilen arayüzün yurt dışındaki fuarlarda büyük ilgi gördüğünü, İngilizce sürüme yönelik çalışmaların da devam ettiğini bildirdi.

 

FATİH Projesi'nin belki de  Türkiye'nin en önemli ve kapsamlı projesi olduğuna değinen Işık, "Projeyi sadece bir eğitim hamlesi olarak kurgulamadık. Projeyi oluştururken aynı zamanda yerli teknoloji üretimini teşvik etmeyi amaçladık. Çocuklarımıza dağıttığımız tabletlerde ve sınıflarda kullanılan akıllı tahtalarda kendi işletim sistemimiz olan Pardus'un kullanılmasını bu açıdan çok önemsiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Teknolojide ilk olmanın önemli olduğunu vurgulayan Işık, kullanıcıların ilk kullandıklarının yerine farklı bir ürünü tercih ederken tedirginlik yaşadığını dile getirdi. Işık, bu nedenle çocukların erken yaşta Pardus'la tanışmalarının, kullanmalarının büyük önem taşıdığını kaydetti.

 

Fikri Işık, Pardus kullanımının artmasıyla yurt dışına 1 yılda ödenen ve neredeyse milyar dolarla ifade edilen lisans ve hizmet ücreti ödenmesinin önüne geçileceğini, yurt dışına hizmet ve lisans satan bir ülke konumuna gelineceğini, yazılım alanında birçok yerli firmanın ortaya çıkmasının sağlanacağını ve siber güvenlik açısından çok daha iyi bir savunma sistemi inşa edileceğini anlattı.

 

Pardus'un kamuoyunda yürüttükleri diğer projeler kadar ilgi görmediğini ifade eden Işık, "Pardus'un en az Bilişim Vadisi, yerli otomobil, milli uydular kadar önemli bir proje olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

 

Işık, kamuda Pardus'a geçişe yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler verirken, yakın zamanda bu göçün tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

 

Teknolojik gelişme sonunda bir süre sonra belki de garsonların, berberlerin yerini robotların alacağına işaret eden Işık, buna karşın robotları tasarlayacak, yazılımlarını gerçekleştirecek insanlara mutlaka ihtiyaç duyulacağını belirtti. Işık, gelecekte insanın öneminin azalması yerine tam tersine daha da artacağını ifade etti.

 

Kendi oyununu kendin yaz dönemi

 

Kodlama dersinin müfredata alınmasını da son derece önemli olduğuna değinen Işık, "Bu alan önümüzdeki dönemde  Türkiye'nin yerini belirleyecek en önemli alanlardan birisi" dedi. Işık, TÜBİTAK'ta gençleri kod yazmaya yönlendirecek projeler yürüteceklerini bildirdi.

 

Işık, çocuklara oyun oynamayı yasaklamak yerine, o oyunda rol alacak beceriyi kazandırmak, bir sonraki aşamada da çocukların kendi oyununu yazmaya yönlendirmek gerektiğini söyledi.

 

Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanlığının, bundan sonraki süreçte eğitimde teknoloji kullanımıyla ilgili her çalışmasına destek vereceklerini kaydetti.

 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin da yazılımın öğretmen ve öğrencilerin yaptıkları işten zevk aldıkları bir ortam sunmasını amaçladıklarını söyledi.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.